Aug. 15th, 2020

pinto_h: Papa di Roma (Default)
Продовження теми

Щораз меншає забобонів на­вколо народження слов'янства, і воно постає в усій своїй натураліс­тичній оголеності. Хто ж таки їх породив? Греки кажуть – скіфи. У Польщі виявлено в належному іранському контексті поблизу м. Плоцьк на Віслі назву села SkłotyNowe, у якій розпізнано відому від Геродота самоназву скіфів – сколоти. Сколоти на Віслі – це нормально, бо межею Скіфії була якраз Вісла.
...
У контексті зі сколотами і обома Нисами набуває ваги іс­нування у Польщі, Німеччині, Чехії сіл з назвами від основи Парн- (Parnowo, Parnica; Parin, Pahren, Pahrenz; PARNík, oPARNo). На тлі цих топонімічних ознак іранського степового життя раптом згадуємо, що столи­цею тих парнів (по-новому «парфян») було місто Ниса або Ниса Парфянська за Каспієм – вихо­дить, також «Ниса сколотська»!..Значить, весь цей простір входив до складу Іранведжа, «Іранського світу від Ниси до Нис», значить недаремно античні історики вказують на сусідню з Нисами Віслу як на межу між Скифією і Ґерманією! І ця нова широчінь розриває останні перепони до дальших викладок: де ж корінь слов'ян.

Найраніші держави слов'ян пов'язують з таємничими «чер­венськими городами» на лівій притоці Бугу Гучві. Як визнає іс­торик, «розвиток і занепад цих давніх племінних держав для нас закритий і невідомий, – тільки могутні городища, що за­лишилися досі, свідчать про творчі зусилля давніх віків» [Крип'якевич, 33]. Тут же, на Гучві була і столиця волинян. І етнонім волиняни, і оронім (на­зва землі) Волинь – «камені прийнятого спотикання» тради­ційної етимології.

Звідки тільки не пробувано виводити назву Волинь – і від во­лів, і від волинки, і від скелі, і від пташиного вола (бо горбиста), і від волохів... Виявляється, пошу­ковий контекст був усе ще недо­статньо широким. Тому, як казав Є.С.Жариков, з воронки пошуку й не капало, бо «лише те із глека ллється, що було до глека влите». А ключик на видноті був – та не близько лежав. Там же у слов­нику М.Фасмера (де і про «волів», і про «воло») читаємо: «Хвалис­ское море – стара назва Каспій­ського моря, похідне від cеред.-перс. Xvārēzm (парфянського *Xvālēz-. – К.Т.) "Хорезм"» [Фас­мер, IV, 229], літописні форми – Хвалииское, Хвалимское, Хва­литьская дория (перс. dāryā, дперс. draya «море»!) і, нарешті: «Хвалынское море. У народних піснях: Волынское море»... Клю­чик знайшов свій замочок.

Ось чому в «Золотих луках» аль-Масуді волиняни названі «коренем із коренів слов'янських», ось у чім річ, що «всі слов'яни їм покорялися»: це вчо­рашні скіфи-парфяни, «хвалим­ські саки», знайомі парні з їх­ньою халепою і дерибаном. Правду сказав араб. Це ми, втративши контекст, довго не розуміли, щó він каже. Не були готові до іс­тини, сказаної відкритим тек­стом: корінь слов'ян – учорашні парні. (джерело)

Profile

pinto_h: Papa di Roma (Default)
pinto_h

July 2025

S M T W T F S
   1 2 3 4 5
6 7 8 9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Page Summary

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated Jul. 10th, 2025 12:59 am
Powered by Dreamwidth Studios